Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za sud ključni listinzi i putovanja u Rusiju, Sinđeliću sve povjerovali * Šariću uveden inspekcijski nadzor * Asfaltiraju korito Cijevne * Crkva i država traže konsenzus * Tramp zaprijetio Iranu i Kini * Kriminalna hobotnica "čerupa" sredstva EU * Nema davanja iz budžetske rezerve prije izbora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Genci Nimanbegu, potpredsjednik Skupštine:
U određenim ministarstvima, koja su možda prepoznata, zapošljavanje se radilo prema partijskoj pripadnosti.

Vic Dana :)

Vidi policajac čovjeka koji prodaje koštice od jabuka i pita ga:
- Čemu služe te koštice?
- Pojedeš i postaneš pametniji.
- A koliko koštaju?
- 20 dinara komad.
Policajac kupi i pojede 4 koštice i reče:
- Sad sam pametiniji. Za 80 dinara sam mogao da kupim 2 kilograma jabuka i da pojedem 50 koštica!


Pitaju Piroćanca: - Kako ste nagovorili sina da pokosi travnjak? - Lako, rekao sam da sam izgubio dinar u travi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2019-09-24 U BERANSKOM CENTRU ZA KULTURU ODRŽANO VEČE POSVEĆENO OČUVANJU SRPSKOG JEZIKA
Episkop Joanikije Formalno ćirilica nije zabranjena, ali u praksi jeste Može se desiti da već u sljedećim generacijama niko ne bude umio da pročita ni slova iz „Miroslavljevog jevanđelja” ili iz „Hilandarske povelje” i svega što je naše najveće i najvažnije nasljeđe. Zato smo zahvalni svima koji njeguju ćirilicu i doprinose da ona traje – naglasila je prof. dr Jelica Stojanović
Dan - novi portal
U organizaciji Eparhije budimljansko-nikšićke, Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori i Crkvene opštine, u beranskom Centru za kulturu održano je veče „Moja ćirilica”. U uvodnoj riječi episkop budimljansko-nikšićki Joanikije je naglasio da se o ćirilici u susret osam vjekova od uspostavljanja Srpske pravoslavne crkve može govoriti o njenom duhovnom, kulturološkom i prosvjetnom značaju. Međutim, kako je naveo, o položaju ćirilice danas u Crnoj Gori, nemoguće je pričati bez podsjećanja na okupacioni program koji su velike sile kroz istoriju sprovodile na ovom području.
– Kada je Austrougarska monarhija okupirala Crnu Goru 1916. godine i zabranila ćirilicu, uradila je to s namjerom da potisne i srpsku istoriju i predmete na kojima se zasnivala prosvjeta u Crnoj Gori. Kada se podsjetimo da je i Italija, takođe, imala taj program, uvodeći crnogorski jezik, što nije bilo slučajno, vidimo koje su posljedice, a možemo uvidjeti koje su bile i namjere. Osim toga, Italija je imala program da „crnogorska crkva” mora biti autokefalna. Aktuelna crnogorska vlast sada kroz kulturnu politiku, i onu koja se dotiče vjere, sprovodi okupacioni program. To je više nego očigledno – ocijenio je vladika Joanikije.
Ukazao je da su u Ustavu Crne Gore ćirilica i latinica formalno ravnopravna pisma, ali, da je to, po njegovom mišljenju, mrtvo slovo na papiru i da je u praksi sasvim drugačije.
– U svim državnim institucijama Crne Gore koristi se isključivo latinica, u svim dokumentima. Dakle, formalno ćirilica nije zabranjena, ali u praksi jeste i to na najgrublji mogući način, a to ide dotle da mi, koji želimo da imamo, makar, ličnu kartu na ćirilici, moramo da potpišemo neki dokument – naveo je vladika Joanikije.
Predavanje na temu „Naša ćirilica” održala je prof. dr Jelica Stojanović, predsjednica Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, rekavši da istorijski zapisi i dokumenta ukazuju da na prostoru Crne Gore nijesmo imali drugih zapisa sem onih koji su pisani ćiriličnim slovima. Međutim, kako je navela, sada se ćirilica u Crnoj Gori maksimalno potiskuje, čime se, kako je naglasila, dovodi u pitanje njena budućnost.
– Ako ovako nastavimo, kako ide današnja Crna Gora, može se desiti da već nekoliko sljedećih generacija ne budu znale čitati ćirilicu i da niko ne bude umio pročitati ni slova iz „Miroslavljevog jevanđelja”, ili iz „Hilandarske povelje” i svega onoga što je naše najveće i najvažnije nasljeđe. Zato smo zahvalni svima koji njeguju ćirilicu i doprinose da ona traje – naglasila je Stojanović.
Plakete beranskim institucijama, firmama i pojedincima koji njeguju ćirilično pismo uručili su prof. dr Drago Perović i Damjan Ćulafić. Svoje stihove su govorili pjesnici Radinko Krulanović i Darko Jovović, guslama je veče upotpunio narodni guslar Mileta Pantović, dok se aforizmima predstavio Blažo Papović. Program je vodila Jelena Božović.
D.J.




Pismo u duši ovog naroda
– Moramo se, nažalost, podsjećati ove naše grube realnosti, imajući potpuno pouzdanje da će ovaj narod koji je, da kažemo, ćirilični, i ne odriče se svog pisma, istrajati i da će i ovo zlo, prije ili kasnije, proći, jer nije utemeljeno u dušu ovog naroda, nije utemeljno ni u današnjem Ustavu Crne Gore. Mnogo nam više znači da je očuvanje ćirilice utemeljeno u narodu, više nego što se na vještački način progoni, ne čak ni na vještački, nego, možemo slobodno reći, na nasilni način. To je ono što je žalosno ali, naravno, da se treba boriti protiv toga – kazao je vladika Joanikije.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"